Lejek Konwersji to Klucz do Sukcesu Animacji

Lejek Konwersji w Animacji

Czy wiesz, że możesz tworzyć lepsze i bardziej angażujące animacje reklamowe, korzystając z zasady lejka konwersji? Lejek konwersji to model, który opisuje etapy, przez które przechodzą użytkownicy od momentu pierwszego kontaktu z firmą do momentu zakupu lub wykonania innej pożądanej akcji.

W tym artykule dowiesz się, jak używać hooka, rozwinięcia i call to action, aby stworzyć animacje, które będą skutecznie komunikować Twoje przesłanie i zachęcać do interakcji.

 • Hook – to pierwsze zdanie lub fragment, który ma za zadanie przyciągnąć uwagę widza i zaintrygować go.
 • Rozwinięcie – to część, w której dostarczamy wartościową informację, rozwiązujemy problem lub pokazujemy korzyści związane z naszą ofertą.
 • Call to action – to zachęta do podjęcia konkretnej akcji, np. zakupu, rejestracji, kontaktu itp.

Pisanie scenariusza do animacji i filmów reklamowych wymaga więc zarówno kreatywności, jak i strategii. Musimy wiedzieć, jaki jest główny cel i przekaz naszej animacji, kto jest naszą grupą docelową i jakie są jej potrzeby, oczekiwania i motywacje.

1. Skuteczny Hook
– Pytania
– Cytaty
– Statystyki
– Anegdoty
– Kontrowersje
– Niespodzianki
– Humor
– Metafory

2. Sekcja Rozwinięcia
– Wartość
– Dowód
– Porównanie

3. Call to Action: Skuteczne Zachęty do Działania
– Używaj czasowników nakazujących
– Używaj słów kluczowych
– Używaj ograniczeń czasowych lub ilościowych
– Używaj kontrastu kolorów

Podsumowanie
animacja 2d i 3d - hook rozwiniecie call to action

Skuteczny Hook

Hook to jeden z najważniejszych elementów. To od niego zależy, czy widz zechce obejrzeć całą animację, czy też zignoruje nasz materiał i przejdzie do czegoś innego. Hook powinien być krótki, prosty, jasny i konkretny. Powinien również wzbudzać ciekawość, emocje lub zaskoczenie.

Istnieje wiele technik, które możemy wykorzystać do stworzenia skutecznego hooka. Oto kilka z nich:

 • Pytania – Pytania angażują widza i zachęcają go do poszukiwania odpowiedzi. Mogą być retoryczne, prowokacyjne lub zadawać problem. Przykład: Czy wiesz, jak zwiększyć swoją sprzedaż o 300% w ciągu miesiąca?
 • Cytaty – Cytaty mogą być inspirujące, autorytatywne lub kontrowersyjne. Mogą pochodzić od znanych osób, ekspertów lub klientów. Przykład: “Reklama to dusza handlu” – powiedział kiedyś Voltaire.
 • Statystyki – Statystyki mogą być imponujące, szokujące lub ciekawe. Mogą dotyczyć naszej branży, rynku lub odbiorców. Przykład: 90% ludzi nie czyta treści reklamowych.
 • Anegdoty – Anegdoty mogą być zabawne, wzruszające lub pouczające. Mogą opowiadać o naszym doświadczeniu, sukcesie lub porażce. Przykład: Kiedy zaczynałem swoją przygodę z animacją, nie miałem pojęcia, jak to robić. Spędziłem wiele godzin na oglądaniu tutoriali, czytaniu poradników i eksperymentowaniu z różnymi programami. W końcu udało mi się stworzyć moją pierwszą animację, która była… okropna.
 • Kontrowersje – Kontrowersje mogą być prowokacyjne, odważne lub niepoprawne politycznie. Mogą wyrażać naszą opinię, krytykę lub sprzeciw. Przykład: Nie wierzysz w moc social media? To Twój największy błąd!
 • Niespodzianki – Niespodzianki mogą być zaskakujące, nieoczekiwane lub paradoksalne. Mogą odsłaniać coś, czego widz nie spodziewał się zobaczyć, usłyszeć lub dowiedzieć się. Przykład: Oto jak zrobić reklamę na Instagramie, która przyciągnie uwagę fanów… bez użycia zdjęć!
 • Humor – Humor może być śmieszny, ironiczny lub sarkastyczny. Może łamać stereotypy, wyśmiewać błędy lub podkreślać absurd. Przykład: Jak zrobić animację, która będzie hitem internetu? Proste: wystarczy dodać kota.
 • Metafory – Metafory mogą być porównawcze, symboliczne lub alegoryczne. Mogą pomóc w zobrazowaniu skomplikowanych koncepcji, wyjaśnieniu złożonych procesów lub stworzeniu emocjonalnego związku. Przykład: Twój biznes to jak roślina. Potrzebuje światła, wody i nawozu, aby rosnąć i kwitnąć.

Aby sprawdzić, czy hook jest skuteczny, możemy go przetestować zadając pytania:

 • Czy hook zwrócił moją uwagę?
 • Czy hook wywołał jakąś emocję?
 • Czy hook zachęcił mnie do obejrzenia dalszej części animacji lub filmu?

Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, to znaczy, że mamy dobry hook. Jeśli nie, to znaczy, że musimy go poprawić lub zmienić.

Sekcja Rozwinięcia

Rozwinięcie animacji to część contentu, w której dostarczamy wartościową informację, rozwiązujemy problem lub pokazujemy korzyści związane z naszą ofertą. Rozwinięcie powinno być spójne z hookiem i odpowiadać na pytania, które widz mógłby mieć po obejrzeniu hooka.

Rozwinięcie powinno być również dopasowane do formatu i długości animacji lub filmu reklamowego. Nie możemy zanudzić widza zbyt długim lub zbyt skomplikowanym contentem, który odwróci jego uwagę lub zniechęci go do dalszego oglądania. Musimy być zwięźli i konkretni.

Rozwinięcie powinno zawierać następujące elementy:

 • Wartość – Pokażemy widzowi, jak nasza oferta może pomóc mu osiągnąć jego cele, zaspokoić jego potrzeby lub rozwiązać jego problemy. Skupimy się na korzyściach, a nie na cechach naszego produktu, usługi lub marki. Przykład: Nasza animacja pokaże Ci, jak zwiększyć swoją sprzedaż o 300% w ciągu miesiąca, dzięki prostym i sprawdzonym technikom marketingowym.
 • Dowód – Udowodnimy widzowi, że nasza oferta jest wiarygodna, skuteczna i sprawdzona. Użyjemy danych, faktów, statystyk, opinii, recenzji, nagród, certyfikatów lub innych dowodów społecznych, które potwierdzą naszą wartość. Przykład: Nasza firma ma ponad 10 lat doświadczenia w tworzeniu animacji i filmów reklamowych dla wielu znanych i zadowolonych klientów. Oto kilka przykładów naszych realizacji i ich efektów.
 • Porównanie – Porównamy naszą ofertę z innymi dostępnymi na rynku, aby pokazać widzowi, dlaczego nasza jest lepsza, wyjątkowa lub inna. Użyjemy kontrastu, analogii, metafory lub innych technik porównawczych, aby wyróżnić nasze atuty i zalety. Przykład: Nasza animacja nie jest jak zwykła reklama, która nudzi i irytuje widzów. Nasza animacja jest jak opowieść, która bawi i wzrusza widzów.

Na koniec rozwinięcia, widz powinien wiedzieć już wszystko, co potrzebne, aby podjąć decyzję o skorzystaniu z naszej oferty. Pozostaje nam tylko dodać Call to action, który go do tego zachęci.

Call to Action: Skuteczne Zachęty do Działania

Call to action (CTA) to zachęta do podjęcia konkretnej akcji, np. zakupu, rejestracji, kontaktu itp. CTA to ostatni element contentu, który ma za zadanie zamknąć sprzedaż, zbudować relację lub wywołać reakcję.

CTA powinno być mocne, jasne i proste. Powinno również być spójne z celem i przekazem naszej animacji. Nie możemy zostawić widza w niepewności, co ma zrobić po obejrzeniu naszego filmu. Musimy mu podać konkretną instrukcję, co ma zrobić, jak to zrobić i dlaczego to zrobić.

Oto kilka zasad tworzenia mocnych CTA:

 • Używaj czasowników nakazujących – Czasowniki nakazujące są bezpośrednie, dynamiczne i motywujące. Pokazują widzowi, co ma zrobić, bez zbędnych zwrotów grzecznościowych lub biernych. Przykład: Zarejestruj się teraz! Skontaktuj się z nami! Kup teraz!
 • Używaj słów kluczowych – Słowa kluczowe są związane z celem, wartością lub korzyścią naszej oferty. Pomagają widzowi zrozumieć, co zyska, jeśli zrobi to, co mu proponujemy. Przykład: Zdobądź darmowy e-book! Otrzymaj 50% zniżki! Dołącz do najlepszych!
 • Używaj ograniczeń czasowych lub ilościowych – Ograniczenia czasowe lub ilościowe tworzą poczucie pilności, niedoboru lub wyjątkowości. Zmuszają widza do podjęcia szybkiej decyzji, zanim straci okazję lub zostanie wyprzedzony przez innych. Przykład: Oferta ważna tylko do jutra! Ostatnie sztuki w magazynie! Nie czekaj, zrób to już dziś!
 • Używaj kontrastu kolorów – Kontrast kolorów pomaga wyróżnić CTA na tle reszty contentu. Sprawia, że CTA jest widoczne i atrakcyjne. Przykład: Czerwony napis na białym tle. Niebieski tekst na żółtym tle. Zielona ramka na czarnym tle.

Podsumowanie

W tym artykule nauczyliśmy się, jak napisać skuteczny content dla animacji i filmów reklamowych, które będą wyróżniać się na tle konkurencji i przynosić pożądane rezultaty. Poznaliśmy trzy podstawowe elementy contentu: hook, rozwinięcie i call to action.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak tworzyć lepsze scenariusze dla animacji i filmów reklamowych, zapraszam do dalszego czytania bloga, gdzie znajdziesz wiele cennych porad i wskazówek. A jeśli szukasz profesjonalnego studia animacji, które pomoże Ci zrealizować Twój pomysł, to zapraszam do kontaktu pod adresem Przetwor.com – Studio Animacji 2d i 3d.

Dziękuję za uwagę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *