Efekty VFX do Spotu Reklamowego: Green Screen i 3D Motion Tracking

W dzisiejszym świecie reklamy coraz częściej korzystają z efektów wizualnych (VFX), aby przyciągnąć uwagę widzów. W tym artykule omówię zalety wykorzystywania efektów VFX w tworzeniu spotów reklamowych oraz przedstawię projekt, w którym byłem odpowiedzialny za animacje i efekty wizualne.

Czym są efekty VFX?

Od koncepcji do realizacji: Parę słów o projekcie

Green Screen i 3D Motion Tracking: Jak to zrobiliśmy?

Zalety pracy zdalnej nad animacjami

Podsumowanie

Czym są efekty VFX?

Efekty wizualne (VFX): to technika wykorzystywana w przemyśle filmowym, w tym również w produkcji filmów reklamowych, która polega na tworzeniu lub manipulacji obrazów poza kontekstem rzeczywistego nagrania, które nie mogłyby zostać uzyskane za pomocą tradycyjnych metod filmowania.

Od koncepcji do realizacji: Parę słów o projekcie

Ostatnio miałem przyjemność pracować nad nowym spotem reklamowym dla firmy 8a, która specjalizuje się w sprzedaży różnego rodzaju sprzętu biwakowego, wspinaczkowego, odzieży, plecaków, namiotów, butów trekkingowych i innych akcesoriów.

Byłem odpowiedzialny za stworzenie animacji oraz efektów VFX pod okiem Pawła Zalejskiego oraz Szymona Podstufki, którzy byli odpowiedzialni za całość realizacji.

Moim zadaniem było stworzenie płynnego przejścia kamery z albumu do filmowanego ujęcia. Chcieliśmy, aby kamera najeżdżała na album, wjeżdżając w zdjęcie, które zaczynało być pełnym filmowanym klipem. Później, po kilku filmowanych ujęciach kamera miała wyjechać, ukazując z powrotem widok na cały album.

Green Screen i 3D Motion Tracking: Jak to zrobiliśmy?

Wkleiliśmy mini green screen do albumu, który służył do podmiany zdjęcia. Paweł stworzył na nim nieco brudu, dzięki czemu po usunięciu zielonego koloru w postprodukcji pozostała tekstura materiału, nadając większego realizmu temu ujęciu. Dodatkowo użyłem 3D motion tracking, który śledził ruch kamery. Dzięki kilku zmianom pozycji i skalowania dopasowałem wszystko tak, aby przejście z widoku albumu do filmowanego ujęcia było płynne.

3d motion tracking posługuje się kontrastowymi punktami na ujęciu, często do tego celu są używane markery, czyli np. naklejone znaki X których ruch jest następnie śledzony. Jednak zdecydowałem, że do tego ujęcia wystarczy nam jedynie zamieszczony czarny napis dzięki czemu program miał dodatkowy punkt zaczepienia do śledzenia.

Zalety pracy zdalnej nad animacjami

Cały projekt realizowałem zdalnie. Dzięki mojej wiedzy na temat efektów VFX mogłem dokładnie wytłumaczyć Pawłowi, jak powinny być sfilmowane ujęcia. Nie musiałem być obecny podczas filmowania, a Paweł dostarczył mi idealne ujęcia do pracy. Praca zdalna pozwoliła nam zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy i zmieścić się w założonym budżecie.

Tutaj macie dodatkowo mały backstage z filmowania reklamy:

Podsumowanie

Poza wspomnianymi efektami, podczas pracy nad projektem pojawiły się jeszcze dwa dodatkowe ujęcia do zmiany. Jedno z nich to nałożenie obiektu 3D na filmowane ujęcie, drugie to modyfikacja tła, ale to zostawiam Wam samym do odnalezienia.

Jeśli szukasz zaufanego partnera do wykonania efektów VFX do swoich filmów, zapraszam na moją stronę studia animacji przetwor.com, gdzie oferuje szeroką gamę tworzenia różnych animacji komputerowych. 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *